ARAÇ YIPRANMA, DEĞER KAYBI VE GERİ ALMA KILAVUZU

Binek Araçlar için Kılavuz

Durmaz Oto Kiralama ’da kiralama süresi sona erdikten sonra iade edilen tüm araçların belirli asgari standartlara uygun olmaları beklenir. Bu asgari standartlar ise araç yıpranma ve değer kaybı olarak bilinir.

Bu kılavuz Durmaz Oto Kiralama’nın araç yıpranma ve değer kaybı politikasını daha ayrıntılı olarak açıklamak ve aracınızın sözleşmesi sona erdiğinde ne tür bir durumun beklendiği konusunda size rehberlik etmek amacıyla tasarlanmıştır.

Kiralama süresi sona eren araçların, normal kullanım dışında oluşan, araç dış görünüm ve teknik fonksiyonlarını etkileyen, onarılması gereken hasar ve yıpranma tespitleri, araç iadesi esnasında Durmaz Oto Kiralama uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Normal Aşınma / Eskime

Aracınız, kiralama süresi boyunca yaptığı kilometre, yol ve kullanım koşullarına bağlı olarak kaporta, mekanik, elektronik tesisat ve iç mekân gibi bölümlerinde yıpranma ve eskimeye uğrayacaktır. Bu bölümlerin kabul edilebilir oranda yıpranma ve eskimeleri, normal eskime ve aşınma olarak tanımlanmaktadır.

Araçlardaki aşırı eskime ve yıpranmaların sebepleri; kötü ve dikkatsiz kullanımlar, çarpmalar, eksik ya da gecikmiş bakımlar ve ihmallerdir.

İade aşamasında tespit edilen normalin üzerindeki eskime ve aşınma tamir/onarım bedelleri kiracı kişi veya firmadan talep edilmektedir.

Bu kılavuz nasıl kullanılır?

Araç yıpranma ve değer kaybı kavramını daha kolay anlamanıza yardımcı olmak için bu kılavuzda nelerin kabul edilebilir ve nelerin kabul edilemez olduğunu sizlere resimlerle anlatmaya çalıştık.

Doğal olarak, meydana gelebilecek her bir hasara bu kılavuzda yer veremedik. Ancak bu kılavuzun tamamını okumanızın ardından iade edilen araçlarda asgari beklentimizin ne olacağına dair bir fikriniz oluşacaktır.

    Kabul Edilebilen Hasarlar

Bu hasarlar normal kullanımdan kaynaklanan; aracın orijinalliğini ve görselliğini bozacak boyutta olmayan hasarlardır.

×     Kabul Edilemeyen Hasarlar

Bu hasarlar normal kullanım dışında oluşan, kullanıcı hatası sonucu meydana gelmiş, aracın görselliğini bozacak, teknik işleyişini engelleyecek, onarım gerektirecek ve aracın kiralanmasını geciktirecek olan hasarlardır.

Aracı almadan önce yapılacak değerlendirme

Aracınız alınmadan ve değerlendirmeye tabi tutulmadan önce beklenmedik hasar talepleriyle karşılaşmamak için yapabileceğiniz birkaç küçük şey var. Bu süre zarfında aynı zamanda aracınızın servis geçmişini de eksiksiz ve güncel olması için tamamlayabilirsiniz.

Bu kılavuzu aracı incelemek ve fark edebileceğiniz her tür gözle görülür hasarı tespit etmek için kullanın. Aracınız alınmadan önce yapacağınız muayene ile araçta ne tür hasarlar olduğunu görebilir ve böylece beklenmedik masraflarla karşılaşmak gibi bir sürpriz yaşamazsınız.

(Önemli Bilgilendirme: Kullanıcı kaynaklı kabul edilemez hasarları sözleşme gereği kendiniz onartamazsınız. Sebep olduğunuz hasarları derhal Durmaz Oto Kiralama’ya bildirmeli ve gelecek talimata göre hareket etmelisiniz. Bu kılavuz size hasar onarım yaptırma yetkisi vermez. Aracı geri alırken nelere dikkat ettiğimizi ve bu durumlarla karşılaşmamanız için aracı teslim etmeden sebep olduğunuz veya haberiniz olmadan olan hasarları Durmaz Oto Kiralama’ya bildirerek onarımı firmamız aracılığıyla yaptırmanızı sağlamak içindir. Bu bilgilendirmeler sözleşmede yazılı sorumluluklarınızı kesinlikle ortadan kaldırmaz.)

Kontrol Listesi

İade etmeyi unutmayın:

 • Tüm anahtar setleri
 • Kullanma Kılavuzu, vb.
 • İmzalı servis geçmişi
 • Geçerli Motorlu Taşıt Muayene Belgesi
 • Radyo kodu kartı
 • Uydu Nav. için CD veya DVD
 • Tüm çıkartılabilir ses ekipmanları
 • Çekme halatı, vb. tüm diğer sökülebilir ekipmanlar
 • Acil durum ekipmanları (kriko, ikaz levhası, vb.)

Almayı unutmayın:

 • Müzik CD’leri
 • Günes gözlükleri
 • Yol haritaları
 • Ev anahtarları
 • Yakıt kartları
 • Tüm kişisel eşyalar

Eldiven kutusu, kapı cepleri, koltuk arkası cepler ve tüm diğer saklama bölmeleri gibi eşyaların konulduğu her yeri kontrol etmeyi unutmayın. Araç iade alındıktan sonra maalesef araçta bırakılan kişisel malzemelerden firmamız sorulu değildir.

Aracınızın içi ve dışının temiz olduğundan emin olun

Kendi aracınızı kontrol ederken ve aracın iade edileceği gün aracınızın içi ve dışının temiz olduğundan emin olun. Aracınız kirliyse hasarları görmek daha zor olabilir.

Aracınızı kuru iken inceleyin

Islak bir araçta çiziklerin ve çöküntülerin tespiti çok daha zordur. Araç yeni yıkanmışsa veya yağmur yağmışsa, aracınızı incelemeden önce iyice kurutun.

Çöküntüler en iyi nasıl görülür?

Aracın seviyesinde yandan bakarsanız çöküntüleri, yukarıdan baktığınızda görebileceğinizden çok daha kolay görebilirsiniz. Ayrıca araca farklı açılardan bakmayı da unutmayın. Aracınızın içi ve dışının temiz olduğundan emin olun. Kendi aracınızı kontrol ederken ve aracın iade edileceği gün aracınızın içi ve dışının temiz olduğundan emin olun. Aracınız kirliyse hasarları görmek daha zor olabilir.

Tarafsız olun

Aracınızı olabildiğince tarafsız bir gözle inceleyin. Böylece beklenmedik hasar talepleriyle karşılaşmazsınız. Bu konuda size yardımcı olması için bir dostunuzu veya iş arkadaşınızı da çağırabilirsiniz.

Tüm panelleri inceleyin

Aracınızın üstü veya tampon seviyesinin altında kalanlar gibi daha az görünür olan panelleri de incelemeyi unutmayın. Ve ayrıca farları, pencereleri ve aynaları da kontrol edin. Üstü açılabilir arabalarda kumasın hasar görmediğinden ve katlama mekanizmasının da hatasız çalıştığından emin olun. Aracınızı günışığında inceleyin. Aracınızı, gün ışığının yeterince alındığı bir yere park edin ve ağaçların, vb. gölgesinden kaçının. Böylece, aksi durumda görülmesi zor olan çizikleri ve çöküntüleri görebilirsiniz.

Araçla birlikte neleri iade etmeliyim?

Araç tarafınıza teslim edildiğinde verilen her şeyi de araçla birlikte iade etmelisiniz. Bunlara:

Asıl ve yedek anahtarlar da dahil tüm anahtar setleri

Kullanım kılavuzu, vb. tüm orijinal belgeler

İmzalı/kaşeli servis geçmişi belgeleri

Geçerli Motorlu Taşıt Muayene Belgesi

Radyo kodu kartları

Uydu navigasyonuna ait CD ve DVD'ler (ev adresiniz gibi kayıtlı adresleri güvenliğiniz için silmeyi unutmayın)

Çıkartılabilir tüm ses ekipmanları (teyp kapakları gibi)

Daimi bir demirbaş niteliğinde olmayan, ancak araçta bulunan tüm Opsiyonel ekipmanlar (çekme halatları, arka kapıların güneşlikleri, vb.)

Araç ile birlikte verilen tüm acil durum ekipmanları (kriko, bijon anahtarı, ikaz levhası, ilk yardım seti, vb.) dahildir.

Yedek lastik de arabada olmalı ve yasal şartlara uygun olmalıdır. Ya da aracınızda mobil tekerlek seti (sızdırmazlık bileşeni ve klasik yedek lastik yerine çakmağa takılan 12v kompresör) bulunmalıdır.

Diğer yapılması gerekenler

Araçtaki resimler/reklam işaretleri/çıkartmalar

Reklam amaçlı çıkartmalar, yazılar, vb. yapışkanlı malzemelerin (yapışkan artıkları ile birlikte), boyutları veya durumu ne olursa olsun, aracın ikinci el satış değeri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle de bu malzemelerin, kaporta veya camlarda olup olmadığına bakılmaksızın, araç iade edilmeden önce tamamen ve tertemiz bir şekilde sökülmeleri gerekir.

Temiz iç bölme

Aracın iç bölmesinde yer alan nahoş kokular ve/veya lekeler, iade edilen bir aracın değerini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle aracınız iade edilmeden önce profesyonel bir temizlik şirketine aracınızı tamamen temizletmenizi öneririz.

Kaza hasarları

Aracın yaşı veya kat ettiği mesafe ne olursa olsun kazalardan kaynaklanan tüm hasarlar, araç yıpranma ve değer kaybı tanımının dışında kalmaktadır. Kaza hasarlarının tamamı, kuruluşumuzun şirket araçları politikasında belirtilen asgari standartlara uygun olarak Durmaz Oto Kiralama bilgisi ile gösterilecek serviste onarılmalıdır. Durmaz Oto Kiralama bilgisi dışında yaptırılan onarımlar, onarılmamış kaza masrafları ve/veya standartların altındaki onarım işleri neticesinde yapılacak onarımların bedeli sizden tahsil edilecektir.

İade edilen araçlardan beklenen asgari standart

Aşağıda kabul edilebilir veya edilemez yıpranma ve değer kaybı olarak neleri değerlendirdiğimize dair resimleri göreceksiniz. Bu resimler ayrıca açıklamalar içeren metinlerle de desteklenmektedir. Bu resimler, iade edilen her bir araçtan asgari beklentilerimizi belirtecek şekilde tasarlanmıştır ve kabul edilmeyen yıpranma ve değer kayıplarına aittir.Ancak bu resimler tüm hasar senaryolarını kapsayamamakta olduğundan sadece beklenen asgari standartlar hakkında sizlere net bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.

RADYATÖR IZGARASI / TAMPONLAR

   Kabul Edilebilir

Dokulu ve boyanmamış tamponlar için hafif çizikler ve sürtünmeler kabul edilebilir.

Her tamponda en fazla iki adet ufak çaplı hasar (astara nüfuz etmemiş ve paslanmamış olması kaydıyla) Boyada hafif renk farklılığı / solma.

×  Kabul Edilemez

Kırık, çatlak veya aşırı sürtünmeye maruz kalmış ızgaralar kabul edilemez. Aşırı miktarda çizik, çatlak veya çöküntüler(Takılma yerlerinde çekme halatları kapaklarıyla ve pimleriyle bir bütün olmalıdır).

Aşırı ve belirgin çizikler. Panelin bükülmesine neden olan aşırı hasar.

1
2-1

KAPORTA / BOYA

   Kabul Edilebilir

Astara kadar nüfuz etmemiş ve herhangi bir pas oluşumu gözlemlenmemiş olması kaydıyla, mekanik cilalama ile giderilebilecek olan, 10 mm. ’ye kadarki ufak çizikler (ve sürtünmeler / aşınmalar).

Aracın yaşı ve kat ettiği mesafe ile paralel nitelikteki küçük çaplı taş çarpmaları kabul edilebilir. Çatlaklar astara nüfuz etmemiş ve paslanmamış olmalıdır.

Pas oluşumundan önce rötuşlanabilecek küçük çaplı boya çatlakları kabul edilebilir.

En fazla 1 mm. derinlikteki ufak sürtünme ve çizikler.

×  Kabul Edilemez

Her bir panelde ufak çaplı da olsa vurma kabul edilmez. Panelde birden çok vurma 20 mm.’den de büyük olması. Paslanma sebebiyle oluşan çöküntüler. Uzunluğu 100 mm.’den fazla olan, boyaya nüfuz etmiş ve mekanik cilalama ile giderilemeyen çizikler/çoklu çizikler veya aşınmalar (yaş ve mesafe ile ilgili).

Astara kadar nüfuz etmiş olan sürtünme ve çizikler kabul edilemez. Bir panelde/kaporta bölmesinde iki veya daha fazla sayıdaki sürtünme veya çizik kabul edilemez.

Aşırı pullanma (aracın yaşı ve kat ettiği mesafeye göre) veya astara dek nüfuz eden veya paslanmış pullanmalar.

Boyanın astara/metale kadar hasar gördüğü ve paslanma işaretleri gösteren çöküntüler, kertmeler, sürtünmeler ve çizikler.

3
4

LASTİK AŞINMASI / JANTLAR

   Kabul Edilebilir

Diş derinliği en az 2 mm. olan lastikler. Janttaki hafif çizikler veya sürtünmeler.

Jantlar üzerinde yer alan ancak jantın seklini değiştirmeyen sürtünme, çizik veya kalıntılar. Paslanmamış ve hasarsız somunlar.

×  Kabul Edilemez

Tekerlekteki şişmeler, çatlaklar veya kesikler ya da yan çeper veya dişlerdeki aşırı hasar. Darbe hasarlı tekerlekler, kabak tekerlekler ve 2 mm. ‘den az derinliği olan dişleri bulunan tekerlekler kabul edilemez. Hasar nedeniyle düzleşen tekerlekler veya aracın güvenliğini etkileyebilecek şekilde delinmiş veya hasar görmüş tekerlekler.

Kırılma, çatlak veya sürtünme nedeniyle hasar gören jantlar. Eksik jantlar. Ağır hasarlı veya eksik parçalı jantlar. Temel ekipman olarak dahil edilmişse eksik yedek lastik; veya eksik ‘Mobil Lastik Seti’.

5
6

KAPLAMA / CAM

   Kabul Edilebilir

Farların, sis farlarının veya göstergelerin üstünde yer alan ve camı kırmayan ve çalışmalarını etkilemeyen ufak çaplı taş çizikleri Sürücünün görüşünü etkilememesi veya yağış ya da zayıf ışıkta sürüşü engellememesi kaydıyla 10 mm.’den küçük çaplı taş çizikleri,

×  Kabul Edilemez

Boyutu ne olursa olsun, farlardaki camı veya plastik kapağı kıran küçük parçalar. Farların düzgün çalışmasını sınırlandıran çizikler veya pullanmalar. Tüm ampuller çalışıyor olmalıdır.

Kendinden yapışkanlı güneşten filmleri veya şeritler, cam bölgesinden tamamen çıkartılmalıdır. Profesyonel bir şekilde uygulanmamışlarsa yıpranırlar veya köşelerinden soyulmaya başlarlar.

Camdaki küçük çıkartmalar.

Görüşü etkileyen ön camdaki çatlaklar veya büyük taş çizikleri (10 mm. ’den büyük). Aşırı büyük taş çizikleri, delikler veya çatlaklar.

7
8

AYNALAR / HARİCİ DONANIMLAR

   Kabul Edilebilir

En fazla 5 mm. uzunluğunda ve 1 mm. derinliğindeki hafif çizik ve sürtünmeler. Boyalı ayna kasaları içinse en alttaki malzemeye dek nüfuz etmemiş ve aynaların çalışmasını etkilemeyen çizikler ve sürtünmeler. Araca takılı sinyal işaretleri veya ışıklar, camda çatlak / kırılmaya neden olmamalıdır ve tüm yasal şartlara uygun çalışmalıdır. Gerekirse bu takılı işaretler, aracın belgelerine kaydedilmelidir.

×  Kabul Edilemez

Çizik ve sürtünmeler. Boyalı ayna kasaları içinse en alttaki malzemeye nüfuz etmemiş çizik ve sürtünmeler.

Aynada deformasyon kabul edilemez. Takıldıkları yerde aracın yapısını bozan işaretler kabul edilemez.

9

KOLTUKLAR

   Kabul Edilebilir

Genel kullanımdan, yani araca girip çıkmadan kaynaklanan aşınmaları gösteren koltuklar.

×  Kabul Edilemez

Genel temizlik ile giderilemeyen aşırı topraklanma ve kir. Yırtılmış döşeme veya sigara yanıkları.

10

TAVAN DÖŞEMESİ

   Kabul Edilebilir

Hafif aşınma veya kirlenme olan tavan döşemesi. Günlük kullanım ve genel aşınmadan kaynaklanan paneldeki hafif renk bozuklukları.

×  Kabul Edilemez

Normal temizlik yöntemleriyle giderilemeyecek kadar aşırı kirlenmiş tavan döşemesi. Malzemede yırtılmalar, kesikler veya yoğun kirlenme.

Aksesuarların/telefon setlerinin çıkartıldığı, ön konsoldaki hasara uğramış delikler. Normal temizlik yöntemleriyle giderilemeyen, aşırı derecede kirlenmiş ve lekelenmiş zemin döşemeleri.

Bu delikler açıkça görüldüğünden tamir edilmelidir.

11

KONTROL PANELİ TABAN KAPLAMALARI / KAPILAR

   Kabul Edilebilir

Hafif renk bozulması ve kirlenme olan, genel kullanım işaretleri. Genel kullanım nedeniyle hafif aşınan direksiyon (yırtılmış deri kabul edilmeyecektir).

×  Kabul Edilemez

Aracın zemin döşemesinde yer alan yırtıklar, aşınmalar, yoğun kir. Delikler ve yırtıklarla hasar gören iç bölme kaplaması.

12

Onarımlar nasıl başarıyla tamamlanır?

Herhangi bir hasar onarım bedelinin tarafınızdan talep edilmesini önlemek için aracınızı iade etmeden önce araç yıpranma ve değer kaybı standardımıza uyacak şekilde tamir ettirmek isteyebilirsiniz.

Ancak her tür onarım çalışmaları, Durmaz Oto Kiralama tarafından ücretini sizin ödemeniz şartıyla gerçekleştirilmelidir. Haberimiz olmayan onarımlar ve aracın değerini olumsuz etkileyebilecek, standartların altındaki her tür çalışma tarafınıza yeniden ücretlendirilecektir.

Gerekli tüm tamirat işlemlerinin tamamlanabilmesi için aracın iade tarihinden önce gerekebilecek süreyi göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Araç iadesi – beklentiler

Aracınızın iadesi için Durmaz Oto Kiralama sorumlusu tarafından randevu verilen günde lütfen aracınızın hem içinin hem de dışının temiz olmasını sağlayın. Bu durumda hem iade işlemleri daha hızlı yürütülecek hem de iadenin daha sonraki bir tarihe ertelenmesi olasılığının önüne geçilmiş olunacaktır. İade noktasına vardığınızda iade işlemlerinden sorumlu görevli:

Gözle görülebilir herhangi bir hasar olup olmadığını tespit etmek için sizinle birlikte aracın etrafında dolaşacak ve gerekli belgeleri (servis kitabı, kullanım kılavuzu, vb.) kontrol edecektir.

Sizden araçtaki gözle görülür her tür hasarı ve eksik her tür malzemeyi belirten bir iade raporunu imzalamanızı talep edecektir.

Daha sonra aracınız servisimiz tarafından kapsamlı olarak incelenecektir. Hasar bedellerinin (varsa) talep edilmesi sırasında esas alınacak olan inceleme, servisimiz tarafından yapılan bu incelemedir.

Servisimizin incelemesinin ardından araç yıpranma ve değer kaybı politikası dışında kalan hasarların ayrıntılı bir dökümü Durmaz Oto Kiralama’ya iletilecektir. Durmaz Oto Kiralama da bunun üzerine, size yada şirketinize hasarın masraflarını faturalandıracaktır.

Servisimizin raporunun tamamı ve diğer destekleyici belgeler de fatura ile birlikte sunulacaktır.

Durmaz Oto Kiralama

Alibeyköy Mahallesi, 1. Aralık Sokak No:1 D:1, 34060 Eyüp/Istanbul

Telefon: +90 212 427 49 48

İnternet Adresi: www.durmazotokiralama.com

Elektronik Posta: bilgi@ durmazotokiralama.com