DURMAZ OTO KİRALAMA   ARAÇ  KİRALAMA KOŞULLARI

KİRALAMA YAŞI

Araç kiralayabilmek için minimum yaş sınırı 21 maksimum yaş sınırı 75’ tir. Rezervasyon sırasında yaşınız talep edilir ve doğru beyanda bulunmanız beklenir. Kiralık aracın teslimi aşamasında bir sorun yaşamamak için lütfen verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz .

Ekonomik grup araçlar  için 21 yaş ,

Orta grup araçlar için 25 yaş ,

Üst grup araçlar için 27 yaş,

Lüks grup araçlar için 30 yaş ve üzerinde olmak.

Kiraladığınız aracı yalnızca sözleşme ve teslimat formunda belirtilen kişi/kişiler kullanabilir. İkinci bir sürücünün kiralanan aracı kullanabilmesi için ehliyet bilgilerinin kira kontratı hazırlanırken kayıt edilmesi gerekmektedir. Aksi belirtilmeyen üçüncü kişilerin, aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek hasarlarda,  hiçbir hasar güvencesi geçerli değildir. Araç kullanıcı sayısını arttırabilmek için ‘’ Ek sürücü’’ hizmeti satın alabilirsiniz. Bir araç için en fazla 1 adet ek sürücü tanımlanabilir. Araç gruplarında belirlenmiş olan yaş ve ehliyet yılı koşulları dahilinde kiralama yapılabilmektedir. Bu koşulların sağlanamaması durumunda ‘’Genç Sürücü ‘’hizmet paketi satın alarak bu paket içeriğindeki limitler dahilinde kiralama yapabilirsiniz. Ek sürücü bedeli günlük 10 TL,  Genç   Sürücü  bedeli  günlük 15 TL’ dir.

ARAÇ KİRALAYACAK ŞAHIS ADINA (GERÇEK KİŞİ ) KİRALAMA YAPACAK İSE:

Kiracının nüfus cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı ) tıpkı çekimi (fotokopisi),

Kiracının kiraladığı araca uygun ehliyet tıpkı çekimi (fotokopisi),

Kiracının   ikametgah   ilmühaberi  ya da son  aya ait ödenmiş  elektrik, su  veya doğalgaz faturası,

Kiracının ev ve iş telefonları ile adresleri tam olmalıdır.

Kiracıya ait kredi kartı (depozit için gereklidir. 22 iş günü sonra bir sorun yoksa -trafik cezaları vb. - tamamı iade edilir.).

Aracı kullanacak kişi sayısı birden fazla ise, sözleşme hazırlanırken bildirilmesi zorunludur. Sözleşmede adı bulunmayanlar aracı kullanamazlar. Kullanmaları halinde meydana gelecek tüm hasar ve cezalardan kiracı ile birlikte müteselsilen sorumlu olacaklarını kabul ve beyan ederler.

ARAÇ  KİRALAYACAK  FİRMA ADINA ( TÜZEL KİŞİ ) KİRALAMA YAPACAK İSE:

Firmanın  Ticaret  Sicil   Gazetesi    Sayfası  tıpkı çekimi (fotokopisi),

Faaliyet  Belgesi ,

İmza sirküleri,

Aracı kullanacak olan/olanların nüfus cüzdanı (T.C. Kimlik numaralı ) tıpkıçekimi (fotokopisi) ve ehliyet tıpkıçekimi(fotokopisi),

Şirket  yetkililerinin  nüfus cüzdanı ( T.C. Kimlik  numaralı ) tıpkıçekimleri  ( fotokopisi) gereklidir. Kiralama sözleşmesine yetkilileri imza atacaklardır.

MİNİMUM ARAÇ KİRALAMA  SÜRESİ

DURMAZ Oto Kiralama kısa dönem araç kiralama hizmeti vermekle birlikte Uzun dönem Araç Kiralama    yapabilmektedir. DURMAZ  Oto Kiralama uzun dönem kiralama hizmeti (12 Ay,24 Ay,36 Ay, bazı  özel   durumlarda 6 Ay veya 1 AY ) Minimum  araç kiralama  süresi  1 Gün olup  bu sürenin sonunda araç teslim edilirken arta kalan süre için Ücret iadesi  yapmak mümkün değildir .

HASAR VE HIRSIZLIK DURUMLARINDA SİGORTANIN GEÇERLİ OLABİLMESİ İÇİN UYULMASI GEREKEN UNSURLAR   AŞAĞIDAKİ  GİBİDİR:

Kaza durumunda aracın yerinden hareket ettirilmeden kaza ve alkol raporunun Polis veya Jandarma Tarafından tutturulmuş olması,

Aracın alkol ve uyuşturucu etkisi altında kullanılmamış olması ve ağır ihmal, kasıt ve kusur olmaması, Kiralanan aracın çalınması durumunda aracın anahtarının DURMAZ Oto Kiralama’ya teslim edilmesi, Karşı  tarafa ait ehliyet  ve  sigorta  poliçe  tıpkıçekimlerinin  (fotokopilerinin), ruhsat  tıpkıçekiminin ( fotokopisinin) alınarak  DURMAZ  Oto Kiralama’ya  teslim edilmesi.

Tüm  bu  bilgilerin  derhal, raporların ise  en  geç  2  gün  içerisinde DURMAZ  Oto Kiralama’ya  teslim  edilmesi gerekmektedir. Bu maddelere uyulmaması  durumunda  sigortalar  geçersiz  sayılacaktır.

Herhangi bir kazada (ister maddi hasarlı olsun ister yaralamalı/ölümlü olsun) polis veya  jandarma tarafından tutanak tutulması sağlanacaktır. Özellikle maddi hasarlı kazalarda tutulacak olan kazaya karışan sürücülerin kendi aralarında düzenlediği tutanak diğer belgeler tam olsa dahi OKUNAKLI, AÇIK, NET, TÜM BİLGİLER DOLDURULMUŞ VE DOĞRU, DOLDURMA TEKNİĞİNE UYGUN, KARŞI TARAFIN SUÇUNU HİÇ BİR ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYACAK KESİN BİR ŞEKİLDE KABUL ETTİĞİNİ AÇIKÇA BEYAN ETTİĞİ (Örnek 1: Kırmızı ışıkta önümde duran 34 MPB 34 plakalı aracı görmeyerek arkadan çarptım. 34 MPM 34 plakalı aracın arka tampon, arka cam ve bagaj kapağında maddi hasara sebep oldum. Örnek 2: Murat sokak adlı Tali yoldan dalgınlığım nedeniyle yolu kontrol etmeden Büyüktepe caddesi adlı anayola çıkarken seyir halindeki 34 MPM  34 plakalı araca sol arkasından çarptım. 34 MPM  34 plakalı aracın sol arka kapısı, sol çamurluğu ve sol arka lastiğinde maddi hasara sebep oldum. gibi her şey açık, net ve okunaklı yazılı olmalıdır.) tutanak değilse kiracı tüm hasar bedelleri ile değer kayıplarını itiraz etmeksizin ödemeyi kabul etmiştir. Yine kesin olmayan, her yöne çekilebilecek çelişkili ifadeler ile doldurulmuş tutanağın kabul edilmeyeceğini kiracı kabul etmiştir.

TEK YÖN KİRALAMA

Aracı teslim alındığı şehirden başka bir şehirde iadesi durumunda kira süresine bakılmaksızın Tek Yön Ücreti uygulanır. Tek yön ücret bilgileri için DURMAZ  Oto Kiralama’yı arayınız.

FİYATLARA DÂHİL OLAN OLMAYAN HUSUSLAR

Fiyatlara araç bakım giderleri ve kasko dâhildir. Yakıt, köprü, otoyol ücretleri, trafik cezaları ile ekstra sigortalar (Hırsızlık Sigortası, Lastik, Cam, Far), tek yön ücreti araç teslim etme ve teslim alma ücretleri, bebek koltuğu, navigasyon cihazı gibi ekstra talepler ve Katma Değer Vergisi (KDV) Fiyatlara dâhil değildir.

ÖDEME- DEPOZİT

Kira ücretlerinin ödenmesinde banka ile hesaba  havale, Visa ve Mastercard kredi kartları kabul edilir. Mail order formu ile kredi kartından depozit alınır.

TRAFİK CEZALARI

Türkiye’deki trafik yasaları otoyollarda en çok 120 km şehirlerarası yollarda 90 km ve şehir içlerinde ise 50 km hıza izin vermektedir. (Hız Limitlerini Karayolları Genel Müdürlüğü Sayfasından Buraya Tıklayarak İnceleyiniz.) Park ederken PARK YASAĞI işaretlerine uyunuz. Trafik yasalarına uyulmamasından ve kiracının kusurundan doğabilecek hareketlere uygulanacak trafik cezaları ve yasal sorumluluklar kiracıya aittir. Araç bırakıldıktan sonra DURMAZ  Oto Kiralama’ya ulaşan trafik cezaları kiracıya yansıtılır ve ilgili tutar nakit olarak veya kredi kartı ( mail order ) ile kiracıdan tahsil edilir. Araçların sürücü kusurları nedeniyle, resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içinde kabul edilir.

KİRALAYANA AİT ARAÇLAR

Türkiye’de geçerli yasalar ve sigorta mevzuatı zorunlu ve isteğe bağlı sigortalarla teminat altına alınmıştır. Kiracı için ilave bir prim ödemesi gerektirmeyen zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ile kazaya karışan DURMAZ  Oto Kiralama’ya aracını kullanan sürücü haricindeki 3. şahısların tedavi giderleri ile maddi hasarları ölüm ve sakatlık giderleri kanun ile çizilmiş limitler dâhilinde karşılanır.

TÜM SİGORTALARIN GEÇERLİ OLABİLMESİ İÇİN;

Tüm trafik kanun ve kurallarına uyulması,
Kötü kullanım ve tam kusurlu olunmaması,
Aracın alkol ve uyuşturucu etkisi altında kullanılmaması,
Aracın yasal hız sınırlarının dışında kullanılmaması,
Alkol ve trafik raporlarının araç yerinden oynatılmadan alınmış, en geç 2 iş günü içinde DURMAZ  Oto Kiralama’ya ulaştırılmış olması,

Sürücünün kira sözleşmesine kayıtlı olması, Aracın ehliyetsiz sürücülere kullandırılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde sigortalar geçersiz sayılacak ve kiracı tüm hasarlardan sorumlu tutulacaktır. Ayrıca, DURMAZ  Oto Kiralama yetkililerine, yetkili trafik ekiplerine ve yerel kolluk kuvvetlerine yanıltıcı beyanlarda bulunmak ve araçların trafiğe kapalı ve yasak bölgelerde kullanılması ile aşırı yük ve yolcu taşınması sigortaların kendiliğinden iptaline neden olacaktır.

DİKKAT !! AŞAĞIDAKİ HALLERDE SİGORTADAN YARARLANDIRMA TEMİNATI GEÇERSİZ OLACAK VE OLUŞACAK ZARAR SİGORTA KAPSAM DIŞINDA KALACAKTIR:

– Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
– Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),
– Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta  geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),
– Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
– Araçta taşınan bir yükün hasara veya  kazaya  sebep olması,
– Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
– Meydana gelmiş bir kazanın veya  çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza  yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
– Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
– Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi,
– Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,
– Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
– Lastik, cam veya  farda hasar meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Sigortası içerisine dâhil değildir. Bu sigorta ayrıca satın alınabilir.
– 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.

KİRA KONTRATINDA DEĞİŞİKLİK TALEPLERİ

Kiralama fiyatı ve verilen rezervasyon onayı başlangıçta anlaşılmış olan koşullara göre verilmiştir. Bu koşullarda talep edilebilecek bir değişikliği operasyonel olarak karşılayabilmenin mümkün olmadığı durumlarda ( aracın rezervasyonunun olması, bakım kilometresinin gelmesi vb.) bu talep karşılanamayabilir. Değişiklik talebi kabul edilmiş olsa dahi bu durum başta belirlenen fiyat hesaplamasını değiştireceği için ek bir ücret talep edilebilir veya  erken dönüşlerde iade yapılamayabilir. Aşağıdaki koşullardan herhangi birisinde meydana  gelebilecek bir değişiklik kiralama şartlarını değiştirebilir. Kiralama süresinin uzatılması talebi, ilk uzatmada telefon ile alınır ve ücreti mail order veya havale ile tahsil edilerek onaylanır. Daha sonraki uzatma taleplerinde ise aracın DURMAZ  Oto Kiralama ofislerinden birisine getirilip kontrol ettirilmesi gerekmektedir.
– Dönüş tarihinin ve saatinin değiştirilmesi (uzatma/erken dönme)
– Dönüş istasyonunun değişikliği
– Araç grubu değişikliği
– Kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi
– Saat Farkı
Kiralama süresi 24 saattir. Araç tesliminde onay alınmaksızın yaşanan gecikmeler Sigortadan Yararlandırma Teminatının devre dışı kalmasına yol açabileceği gibi ilave saat farkı ücretinin de doğmasına sebep olabilecektir.

HAVAALANI UÇUŞ BİLGİLERİ

Havaalanı oto kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek müşterinin sorumluluğundadır. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirilmelidir. Uçuş bilgilerini önceden bildirdiğinizde havaalanı geliş ve gidişinizde zamanında karşılanmanız kolaylaşmış olacaktır.

KAZA HALLERİ:

a) Kaza gerçekleştiği anda sürücü ehliyetsiz veya alkollü ise veya kırmızı ışık ihlali varsa yada 8/8 suçlu bulunuyorsa, sürücünün adı sözleşmede bulunmuyorsa araç kaskosundan yararlanamaz.

b) Kaza gerçekleşmesi halinde kiracı kusurlu ise kusuru oranı kadar olan kısmından ve aracın tamir ve bakımı süresindeki iş kaybından kiracı sorumludur. İş kaybı aracın o tarihteki günlük kira bedeli üzerinden hesaplanır .

KAZA VEYA ÇALINMA ANINDA YAPILACAKLAR:

Olay gerçekleştiği anda polis veya jandarma çağırılıp kaza veya çalıntı tutanağı hazırlatılması, alkol muayene raporu alınması, karşı tarafın ehliyet, ruhsat, trafik sigortası fotokopilerinin alınması ve bunların en geç 48 saat içerisinde tarafımıza ulaştırılması gereklidir. Aksi durumda tüm sorumluluk kiracıya aittir.

ARACIN ÇALINMASI DURUMU:

 1. a) ARACIN ÇALINMASI:Araç 35 gün içinde bulunamazsa kasko bedelinin ¼’ü, araç bulunduğu takdirde bulunana kadar geçen sürenin iş kaybı kiracı tarafından ödenir.
  b) ARACIN EMNİYETİ SUİSTİMAL YOLU İLE ÇALINMASI:Bu durumda kiracı aracın tüm bedeli ve tüm iş kaybı bedellerini ödemekle yükümlüdür.
  – Aracın kullanımı sırasında oluşabilecek tüm hata ve cezalar kiracının sorumluluğundadır. Araç kirada iken meydana  gelecek tüm gasp, hırsızlık, cinayet, yaralama, uyuşturucu ve diğer tüm suç unsurlarının cezai sorumluluğu kiracıya kişi, kurum ve kuruluşlara aittir.Tarihteki günlük kira bedeli üzerinden hesaplanır.

- HGS ve OGS
Paralı otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS ve OGS servisi için kullanım ücreti ve ilaveten 30 TL/kiralama servis bedeli kiralama ücretinden ayrı olarak tahsil edilir.

- Üçüncü Şahıs Sorumluluk Sigortası

Araçla 3.şahıslara verilen maddi zararlar zorunlu trafik sigortası ile belirlenmiş limitler dahilinde teminat altındadır. Bu limiti kaza başına 100.000 TL’ye kadar çıkartabilirsiniz. Günlük 30 TL/gün ödeyerek bu sigortayı satın alabilirsiniz.

Kiracı/tarafından kullanılan ve yukarıda belirtilen vasıta, trafik sigortası şartları ile korunmuştur. Kiracı, kendisi, 3. şahıslar ve kiralanan araç için, hasar ve zarar muafiyeti sağlamak için, kira sözleşmesinin imza anında kendisine sunulan hırsızlık, hasar ve ferdi kaza güvenceleri ile koruma sağlamak istediği taktirde, bunlara ait teminat prim bedellerini ayrıca ve ek olarak peşinen ödemek suretiyle istifade etmek hakkına haizdir.

Aksi taktirde her türlü idari, cezai ve hukuki (tazminatlar, cezalar vs.) sorumluluk münhasıran Kiracıya ait olacaktır. Ancak kiracı vasıtanın ya da karoserinin üst kısımlarında olan darbeler sonucu (köprü balkon, dal ya da her nesne-tarafından oluşan) meydana gelen hasar bedellerini, trafik sigortası ve hasar güvencelerini kabul etmiş olsa dahi ödemekle yükümlüdür. Kiracı hasar muafiyet güvencesi (hırsızlık, hasar ve Ferdi Kaza Sigortası) kabul etmiş olmasına rağmen aşağıda belirtilen koşullarda vasıtanın zarar görmesi durumunda hasar sorumluluğunu ve buna ilişkin giderleri itiraz etmeksizin karşılamayı kabul eder.

 1. a) Kaza anında alkollü ve/veya uyuşturucu etkisi altında ise,
 2. b) Yasal hız sınırının aşıldığı durumlarda (kaza tespit raporunda kazanın hız nedeniyle meydana geldiğinin belirtilmesi),
 3. c) Trafik kaza zaptının düzenlenmediği ve alkol raporunun alınmadığı durumlarda kasıtlı kazalarda
 4. d) Trafik yasalarına aykırı vasıta kullanılması halinde.
 5. e) Kiracı ve kira sözleşmesinde ek sürücü olarak belirlenen sürücü/sürücüler dışındakilerin aracı kullanması neticesinde meydan gelen kaza ve/veya hasarlarda
 6. f) Türkiye Sigorta ve Reasürans şirketleri Birliği kasko poliçeleri genel şartları gereğince kasko bedelinin ödenmediği hallerde ve/veya sigorta şirketlerinin; her hangi bir nedenle ödeme yapmadığı hallerde.

Araç / Araçlar, aşağıda açıklanan şekillerde kullanılmayacaktır:

 1. Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında
 2. Herhangi bir vasıta ya da treyler itmekte veya çekmekte kullanılamaz
 3. Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında veya diğer gayri kanuni işlerde
 4. Alkol veya uyuşturucu madde almış bir kişi veya ek sürücü olarak belirtilmeyen sürücü tarafından
 5. Motorlu sporlarda (yarış, sürat tayini, ralli, sağlamlık ve hız denemeleri dahil)
 6. Vasıtaya zarar verecek şekilde veya yükleme haddini aşacak yük/eşya taşınmasında,
 7. Araçların marka ve modelini dikkate alarak kiralama amacına uygun olmayan şekilde yer ve şartlarda (arazi, dağlık arazi, kum, bataklık, dere yatağı, vs. gibi) ve amaçları dışında teknik yapılarına ve tahammül güçlerine uygun olmayan yer ve yollarda, kısaca olağan dışı ve trafik koşullarına uygun olmayan yol şartlarında.

DURMAZ  Oto Kiralama kiralama koşullarını önceden haber vermeksizin ancak yine bu sayfada yayımlayarak değiştirme hakkını saklı tutar.